UCZYMY, SZKOLIMY, ŚWIADCZYMY USŁUGI, NAPRAWY, PRZEGLĄDY TECHNICZNE, NOCLEGI, BURSA, SCHRONISKO

Warmińska 2

SSM W DRAWSKU POMORSKIM

 Szkolne Schronisko Młodzieżowe mieści się w budynku internatu Zespołu Szkół Zawodowych Centrum Kształcenia Praktycznego w Drawsku Pomorskim.Teren schroniska jest ogrodzony i monitorowany z możliwością zaparkowania samochodu. atutem schroniska jest lokalizacja z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych, a jednocześnie blisko centrum miasta. W pobliżu przepływa rzeka Drawa,znana ze swich uroków amatorom spływów kajakowych. Rzeka Drawa jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, głownie ze względu na usytuowany naniej znanay szlak kajakowy im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły.

Jak spędzić czas w schronisku ?

     - uczęszczając na zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu ( W obrębie SSM znajduje się boisko do siatkówki i koszykówki );

     - biorąc udział w zajęciach integracyjnych na obszarze wydzielonego i zagospodarowanego miejsca na ognisko;

     - spacerować po zacisznych alejkach parku im. F. Chopina, znajdującego się w odległości 200 m od schroniska;

     - biorąc udział w sezonowych ( od maja do sierpnia )imprezach plenerowych w pobliskiej muszli koncertowej;

     - korzystając z anuki gry  w tenisa na pobliskim korcie tenisowym zlokalizowanym w parku F. Chopina.

 Drawsko Pomorskie i okolice

 Powiat Drawski otoczony jest Ińskim Parkiem Krajobrazowym, Drawieńskim Parkiem Narodowym i Drawskim Parkiem Krajobrazowym. Obszar ten jest bardzo zróżnicowany, charakteryzuje się licznymi wzniesieniami i dolinami polodowcowymi. Klimat regionu jest umiarkowany i zbliżony do kontynenetalnego. Na terenie powiatu drawskiego znajdije się aż 140 jezior. Przez Pojezierze Drawskie przebiega główny dział wodny Pomorza, przepływa tu wiele rzek, z których największa malownicza to rzeka Drawa. W ekologicznych czystych akwenach występuje 30 gatunków ryb, m.in: pstrągi, szczupaki, sieje, sumy. Liczne rozlewiską są rajem dla ornitologów. Można tu zaobserwować takie gatunki ptactwa jak: orły,bociany czarne, czaple, kormorany, gęsi zbożowe i wiele innych. Pojawiły się także żółwie błotne, bobry i wydry. Do Drawska można dojechać korzystając z dróg krajowych ( nr 20: Stargard Szczeciński - Drawsko Pomorskie - Szczecinek - Bytów

- Kościerzyna - Żukowo - Gdynia ) oraz wojewódzkich ( nr 148: Starogard Łobeski -

Łobez - Drawsko Pomorskie, nr 173: Połczyn Zdrój - Drawsko Pomorskie i nr 175:

Drawsko Pomorskie - Kalisz Pomorski - Choszczno ).

 Co trzeba zobaczyć ?

 - Kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego - późnogotycki z pozczątku XV wieku.

       Znaczną wartość architektoniczną stanowią trzy portale: zachodni największy z 1845 roku oraz dwa boczne ostrołukowe ( z południowej i północnej strony ) dekorowane płytkami ceramicznymi przedstawiającymi formy roślinne. Wewnątrz kościoła znajdują się godne uwagi: ołtarz główny, ambona, organy oraz witraże w prezbiterium i wieży kościelnej.

 - Dawne mury miejskie - wybudowane w połowie XIV wieku. Zachowały się do czasów dzisiejszych we fragmentach przy ulicy cmentarnej ok. 10 m długości oraz przy dziedzińcu Szkoły Podstawowej o dł. ok. 15m.

 - Cmentarz wojenny - przedstawia 200 nagrobków w kształcie krzyża grunwaldu. Pochowanych jest tu 3449 żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, którzy polegli podczas operacji pomorskiej w lutym i marcu 1945 roku.

  - Magazyn solny - wybudowany w XIX wieku jako skład soli. W latach 30 - tych XX wieku. mieściło się tam muzeum. Obecnie wykorzystywany jest jako budynek przykościelny.

Ponadto warto zobaczyć:

- Cztery ścieżki przyrodniczo - dydaktyczne przebiegające w okolicach Ziemska,Jankowa, Dzikowa i Żołędowa. Łączy je wszystkie pomarańczowy szlak rowerowy;

     - Park miejski im. F. Chopina W Drawsku Pomorskim;

     - Spichlerz w Jankowie zaprojektowany przez Waltera Gropiusa;

     - Czerwony szlak rowerowy wokół jeziora Lubie;

     - Zabytkowe kościoły wiejskie;

     - "Naszyjnik Północy" szlak rowerowy Greenway;

     - Cmentarz Żydowski przy ulicy Łąkowej;

     - Iński Park Krajobrazowy;

     - Drawsieński Park Narodowy.