UCZYMY, SZKOLIMY, ŚWIADCZYMY USŁUGI, NAPRAWY, PRZEGLĄDY TECHNICZNE, NOCLEGI, BURSA, SCHRONISKO

Integrujące zajęcia praktyczne

Uczniowie klasy drugiej odbywający zajęcia praktyczne w pracowni gastronomicznej zaprosili młodszych kolegów z pierwszej klasy uczących się w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej do wspólnego pieczenia ciasteczek.

Spotkanie było okazją do zapoznania się z zasadami odbywania zajęć praktycznych w zakresie gastronomii hotelowej w szczególności wykonywaniem prac w kuchni i sali konsumpcyjnej oraz przetwarzaniem surowców spożywczych, a także z wymogami dotyczącymi stroju ochronnego podczas wykonywania zadań zawodowych.

Uczniowie pracowali w grupach. Wspólnie wykonywali kolejne etapy procesu technologicznego: na początku przygotowali odpowiednie produkty do wyrobu ciasta, później wyrabiali ciasto według receptury, a potem po przełożeniu ciasta do foremek i po włożeniu do piekarnika było oczekiwanie. Oczywiście najwięcej przyjemności sprawiła wszystkim degustacja wypieków.

Tak pomyślane i tak przeprowadzone zajęcia są ważną przygodą dydaktyczną. Uczniowie przejmują aktywność w procesie uczenia się. Sami inicjują różne sytuacje dydaktyczne i swobodnie przechodzą w różne role - bądź to uczących, bądź nauczanych. Stają się dla siebie tutorami, wspierają się w procesie uczenia się zawodu.

Smacznie i ciekawie – tak można spuentować te zajęcia. Animatorkami tych zajęć były nauczycielki praktycznej nauki zawodu Beata Kucharczyk i Ewa Wilczyńska.