Wysoka jakość kształcenia zależy między innymi od właściwych standardów technicznych, środowiska fizycznego szkoły, placówki oświatowej, kształtowanego przez bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce oraz bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę. Estetyczne i utrzymane w należytym stanie technicznym środowisko fizyczne sprzyja kształtowaniu właściwych postaw oraz kultury bycia.
Te właśnie kwestie stanowią priorytety działalności Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Drawsku Pomorskim. Ich realizacja nie jest rzeczą prostą z tej przyczyny, że wszystkie obiekty, w których PCKZiU prowadzi działalność edukacyjną nie są nowe, liczą sobie po kilkadziesiąt lat i wymagają remontów mających na celu poprawę stanu ich substancji technicznej. Przy czym zakres prac remontowych nie może być ograniczony - musi uwzględniać - oprócz stricte prac budowlanych i wykończeniowych - wymianę instalacji wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej, oświetleniowej. Podnosi to znacząco koszt remontów. Można jednakże owe koszty minimalizować poprzez odpowiednią organizację prac remontowych. Kierownictwo Centrum podjęło takie działania, tworząc grupę złożoną z pracowników legitymujących się różnymi umiejętnościami budowlanymi. Pozwoliło to przede wszystkim na uniknięcie wysokich kosztów zakupu specjalistycznych usług zewnętrznych. W ten sposób środki finansowe przydzielane na remonty przez organ prowadzący zostały optymalnie wykorzystane, a zakres wykonanych prac okazał się zadziwiająco szeroki.
Uzyskane efekty to:
1. w Bursie przy ul. Połczyńskiej 9:
- utworzenie nowej sali wykładowej pozwalającej na organizację systematycznie rosnącej liczby kursów,
- utworzenie biblioteki wspierającej realizację programów kształcenia zawodowego na kursach oraz na zajęciach praktycznej nauki zawodu,
- utworzenie sali komputerowej,
- remont korytarzy, klatek schodowych,
- adaptacja niewykorzystanych pomieszczeń na potrzeby socjalne uczniów i pracowników,
- remont kuchni i pomieszczeń stanowiących zaplecze kuchni umożliwiający zmianę organizacji pracy i poprawę komfortu pracy,
- poprawa estetyki otoczenia zewnętrznego obiektu Bursy;
2. w warsztatach przy ul. Warmińskiej 1:
- utworzenie nowej szatni dla uczniów,
- radykalna poprawa warunków sanitarnych i higienicznych poprzez utworzenie nowej łaźni, umywalni i nowych ubikacji.
W planach na rok 2017 ujęto:
- kontynuację prac remontowych w kuchni obejmujący m.in. montaż nowej instalacji wentylacyjnej,
- kontynuacja remontu II piętra Bursy przy ul. Połczyńskiej w celu podniesienia poziomu warunków mieszkalnych,
- remont dachów (silnie przeciekających).
Kwota oczekiwanego wsparcia ze strony Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim wynosi 60 tysięcy złotych. Można być pewnym, że przy zastosowaniu sprawdzonej metody prowadzenia prac remontowych sposobem gospodarczym uzyskane rezultaty mogą być większe od zakładanych.